***

Moldavsko.net | Diskuze | Vložit příspěvek

| Vložit nový příspěvek, vzkaz, komentář |  

  1 2 3 4  |  další >  |  poslední >>

Hana
Praha
Hannakogan@seznam.cz
Dobry den, schanim nekoko kdo by se chystal jet autem do Moldavie. Kdyby jste mnely volne misto a vzaly mne s sebou, prispeju na benzin. Prosim piste na hannakogan@seznam.cz
 
*  *  *  
Grigorij
CZ
d.mikaelian@centrum.cz
Níže uvádím, jaké vládne v Moldavsku neprávo. Vydírání a zadržení nevinných lidí.

https://www.youtube.com/watch?v=WrAMGHmBt9s&feature=youtu.be
 
*  *  *  
vaclav
Vimperk
vaclav396@seznam.cz
Bohužel v Moldávi je inflace dost rychlá takže ceny které platili loni jsou vyšší asi o třicet procent. Stále i vroce2018 jsou tam cesty ještě rozbitější a poplatky za auto zase vyšší.Akorát lidi jsou stále stejně milí i když mají pořád hlouběji do kapsy.
 
*  *  *  
Matyáš Unger
Hradec Králové
mates.ungr@seznam.cz
Ahoj,

rozhodl jsem se popsat vše co byste potřebovali vědět o cestě do Moldávie (Chisinau) vlastním prostředkem a věřím že to mnohým z vás pomůže. Jediný smysl jak jet autem jet trasu : ( u mě Hradec Králové), Brno, Bratislava, Budapešt, z té (opravdu mi věřte) do rumunského Satu Mare, pak Vatra Dornei, Roman, Vasului a hranice s Moldávií překračujeme ve městě Husi. Od Husi do Kišiněva už vede pouze jediná cesta tudíž nemáte kam zabloudit. Tuto cestu doporučuji těm kteří jezdí rychle a potřebují trip zdolat co nejeefektivněji. Jde to najet na jeden zátah v jednom člověku. Dálničky z peněžního hlediska neřešte. Poplatky za dálnice máte ve všech zemích kterými projedete, tj. slovensko, madarsko, rumunsko a moldávie. Slovensko je za tu nejkratší asi na 10 dní cca 12 euro, zbytek je cca 5e za každou zemi. Určitě si kupte dálničku (chtějte Vignette- čteno "vinět" i v moldávii) hned za přechodem jsou benziny kde je koupíte a vážně ji kupte, protože Moldavani vás na hranici cestou zpět budou kontrolovat jestli jste ji koupili a pokud se na to vyserete, jako já, tak vás tam nechaj hezky na pár desítek minut ztvrdnout, moldavská dálnička stojí přesně 4 eura (aktuální v roce 2017, březen.).URČITĚ NEJEZDĚTE PŘES URKAJINU, zabavují věci a je to moc punk pro evropana. Co se týče cest v moldávii- je to děs běs. Cesta z hranic do kišiněva je dvourpoudovka, ještě relativně ok, ale jakmile vstoupíte do hlavního města, přestávají platit silniční značky a předpisy. Jezděte intuitivně, btw. červená při zahýbání do prava na křižovatce fakt neplatí. Co se týče hranic- madarsko-rumunsko- ukážete pas a jedete dál. Co se týče rumunsko- moldávie tak kontrolují techničák, a green card (zelená karta) a pas- moldávie není členem EU, proto doporučuju (pokud není auto psané na vás) mít empowerment (zplnomocnění). Jde to projet i bez zpolnomocnění ale frajerovi (čti celníkovi) jsem dal dvacet euro aby dělal že je vše ok a přitom auto bylo napsáno na právnickou osobu jejíž jednatelem jsem já. Takže radši zplnomocnění s jakýmkoliv razítkem.
Co se týče Kišiněva tak pravidlo číslo jedna je mít zabookovaný hotel (čtěte recenze na netu!!). Noc by se měla pohybovat od 30-50 euro, víc ne. Nebo zkusit třeba air BnB nebo něco podopobnýho. Auto vždy uvnitř areálu. Když to máte na česých značkách tak to není ideální nechávat na ulici. Nic se vám s tím nejspíš nestane, ale budete sakra nervozní jestl tam auto další den bude. Další věc je, abyste nebrali malý hotely. U mě viděli že jsem mladý, hezké auto a dobré oblečení a deset minut na to jsem měl na pokoji slečnu která mi nabízela "masáž"- tzn. vybírejte nějaké větší ubytování s parkingem inside které vypdá seriozně a má recenze psané i v angličtině.Co se týče poslední věci tak v moldávii NEFUNGUJÍ APPLE MAPY takže pokud máte iphone tak radši vemte jeden android s google mapama s další simkou, protože apple vás dovede do Husi a tam končí. Na tohle si vážně dejte pozor, je vážně nahovno se orientovat v kišiněvu po 20ti hodinové jízdě podle nefungujících map a názvy ulic na rozích baráků vážně nečekejte . Jinak co se týče jazyka, v moldávii se domluvíte relativně anglicky, není pravdou že jen rusky nebo rumunsky. V nejhorším když nevíte jak se někam dostat tak si mávněte na taxíka, kterých je všude mraky i uprostřed noci, ukažte mu adresu a taxikář vás dovede (klidně když pojedete za ním jako já). Dejte mu 60-80 lei, cca stovka na naše bude spokojenej. Obvyklá cesta taxi přes kišiněv je 40 lei (x1,2, tudíž 60 korun). Pamatujte jednu věc. Moldavani ve městech nejsou přijemní i když všichni chválí moldávii jak jsou všichni vstřícní- není to pravda, jou nepřijemní a ve městě jde cítit určitá frustrace. Další moudro- nejezděte sami- vážně ne, pokud nejste zkušený podnikatel či cestovatel který je schopný fungovat na extrémní hranici vyčerpání tak jezděte ve dvou minimálně. Další moudro: neberte s sebou holku. Pokud jedete jen kluk a holka tak to nedělejte, moldávie má jeden z největších problémů s obchodem s bílým masem a nechcete se dostat do situace kdy někoho unášejí. Další moudro. Než někde za něco zaplatíte tak si vše přepočítejte!!! "na vaše pozdější reklamace nebude brán zřetel" - třeba mě stála noc v kišiněvu přes 4 tisíce korun protože to recepční prostě zkusila a já byl moc k.o. na to počítat auž jsem z ních zpět nic nevytřískal.Moldávie je krásná země a je to něco uplně jinýho než západ. Nechci hanit moldávii jako takovou, na venkově jsou všichni přívětivý a například na byznys je to skvělá země, jelikož mnoho odvětví není zaplněno a pracovní síla je levná (průměrný plat je ve městech okolo 10 tisíc korun). Země je odstrčená od evropy , protože jí vlastně nic nenabízí a tudíž o ní málokdy slyšíme, ale pokud je někdo odvážný a má široké lokty tak zrovna zde je ideální místo k tomu vydělat peníze.
K mé cestě. Cestoval jsem sám, v autě bmw 3 (e90) sedan. Cesta mi trvala i se zastávkami 20 hodin. (celou cestu se zamykejte!!). Z rumunska jsem si přivezl vyklepané tlumiče atd. tudíž jedte cestou kterou jsem doporučil na začátku příspěvku. V rumunsku je ve vnitrozemí hodně policajtů ,měří ale jen málokdy, řidiči na sebe blikají a tím vás upozorní na hlídku. Jinak jsem ve vesnicích projížděl kolem hlídek vyexponovanou rychlostí (hodně přes 130 km/h) a nikdo se za mnou nevydal. Hlídky jsou v rumunsku skoro na každých 30 kilometrech. Vždy upřednostněte vlastní instinkt při jízde před pravidly silničního provozu. Nebojte se uplatit policii. V Moldávii je to přímo nutné (úplatek dávejte asi 300 korun a budou spokojení). Východ stojí za to navštívit a nejen jednou, je to zážitek na celý život. Pro ty koho by zajímala cesta, detaily o ní a jak funguje celkově země i ohledně dopravy nebo základů byznysu napište mi na mates.ungr@seznam.cz a můžeme si zatelefonovat nebo napsat. Pokud vás zajímá vyloženě moldávie z pohledu přírody a míst která navštívit tak vám příliš neporadím. Doufám že tohle někomu pomůže. Napsal jsem to, co by mi pomohlo kdybych to před pár týdny před mojí cestou někde zde na foru četl

Více zde: http://www.domoldavska.cz/diskuzni-forum/
 
*  *  *  
Petra
Potrebuju poradit od Moldavana jestli existuje v Moldavii jmenny kalendar. Diky
 
*  *  *  
lenka
ivan
lennka.konecna@centrum.cz
dobry den,potrebuji poradit,mam manzela moldavana,a jako kazdy rok jedeme k jeho rodicum na navstevu.Letos chceme vzit sebou 4 letou vnucku,nevite nekdo jake potrebuje povoleni,pas je samozrejmosti,ale potrebuje nejake povoleni od rodicu,neradi bysme zustaly stat na hranicich.Na pasovem bohuzel nic nevedeli,dekuji za rady
 
*  *  *  
Francisc Kyrillos
Pár letošních (2015) postřehů: V metropoli proběhla "reorganisace" MHD. Akce byla zřejmě nadmíru "chaotická", ale ve výsledku bylo zásadně omezeno množství linkových mikrobusů v centru města a naopak bylo zvýšeno množství trolejbusů. Byla zřízena zastávka linky 10 u květinového tržiště. Výborná to věc - vystupovat na zastávce u Štěpána Velkého a Svatého mne už přestávalo bavit. Významnost veřejných parků může být nově poměřována existencí resp. neexistencí "zahradní" šachovnice s šachovými kameny. Skokový nárůst komunálních plateb za energie je dáván do souvislosti s nadmíru "úspěšnou" defraudací značné části státního rozpočtu (cca. 1 000 000 000 USD). Na jaře shořel jeden z vagónů s možností změny rozchodu koleje (1520/1435), a proto vlak Prietenia začal jezdit jen 3x týdně. A pro odlehčení: na hraničním přechodu Albița (->Leușeni), stála dlouhá fronta aut "západních turistů" (ozn.: D, I atd.). Všichni stáli kupodivu ve frontě "non EU" a v části "EU", kudy jsme jeli my bylo prázdno :-))) .
(Na okraj poznámka k mé osobě: do Republiky Moldavsko jezdím od roku 2003 a tamní situaci systematicky sleduju od roku 2001, nicméně z rumunštiny ovládám zatím jen pár desítek slov.)
 
*  *  *  
Aneta
aneta.kudelova@gmail.com


Soukromá zpráva pouze pro administrátory diskuze.

 
*  *  *  
Nico
Praha
fairnico@seznam.cz
Hledám nadšence, spolupracovníky pro tvorbu projektu na adrese Moldavsko.net

TAK jsem vám k dispozici.
 
*  *  *  
Radek
Jihlava
radek.vovsik@seznam.cz
Válka v Afganistánu - 1979 - 1989. Omlouvám se za překlep.
Radek Vovsík
 
*  *  *  

| Vložit nový příspěvek, vzkaz, komentář |  

  1 2 3 4  |  další >  |  poslední >>
 Počet příspěvků: 33 Počet stránek: 4

všechna práva vyhrazena